Lékárna DR.MARiO
+420 495 491 344
Po-Pá: 07:30-17:00
0
Košík
0 Kč
slider
slider
slider
slider
Aktuality
19.09.2017
Milé maminky, máme pro vás dobrou zprávu. Opět vám můžeme nabídnout akci na kaše Sunarka 2+1. Ke 2 kaším Sunárek (dříve Sunarka) obdržíte zdarma 1 kaši dle vlastního výběru...
02.02.2017
S jarem se začínají objevovat klíšťata, blechy a později i komáři. Novinka Frontline TRI-ACT ničí blechy a klíšťata a zároveň obsahuje repelentní složku proti komárům či jinému nepříjemnému hmyzu. Přípravek je určen pro psy, se kterými rádi chodíte do přírody.
16.09.2017
Nemůžete usnout? Často se v noci budíte? Vyzkoušejte novinku v našem sortimentu - Baldriparan...
22.11.2016
Téměř denně se setkáváme s otázkou, zda máme Pinosol. Bohužel nemáme, dle informací od výrobce byla ukončena výroba. Totožný preparát na trhu není, ale i přesto vám můžeme pomoci...
27.10.2017
Vážení zákazníci, spustili jsme pro Vás novou verzi webových stránek internetové lékárny dr.mario. Co vám nová verze přináší? Novou, modernější grafiku, přehlednější hledání dle kategorií a jednodušší objednávání...
Pitný režim musíte dodržovat i v zimě
28.02.2017
Hodnocení: (0 hlasů)
Pitný režim musíte dodržovat i v zimě

Připadá vám, že řešit pitný režim v zimě je tak trochu divné? Ruku na srdce, jak často se v zimě napijete? Pijete pravidelně nebo až tehdy, když máte žízeň? Pokud si myslíte, že o potřebu tekutin si řekne organismus sám, pokusíme se vás přesvědčit o tom, že je nezbytné dodržovat správný pitný režim i v tomto zimním období.


Proč?

Protože u dospělého člověka tvoří voda přibližně 50 procent hmotnosti. U dětí je zastoupení vody v těle ještě větší. Ani v chladnější části roku neklesá potřeba organismu hydratovat se. Ba právě naopak. Náš organismus potřebuje dostatek vody pro zajištění svých obranných mechanismů. Mnoho času trávíme ve vytápěných či klimatizovaných prostorách, kde se organismus dehydratuje. A stejně na člověka působí i mrazivé zimní povětří.

Co pít?

  • základem je pramenitá pitná voda
  • neslazené čaje – v zimě velmi vhodný nápoj, který navíc prohřeje
  • přírodní minerální vody – je dobré střídat různé druhy
  • ovocné či zeleninové šťávy – ředěné a v přiměřeném množství

Čemu se raději vyhnout?

  • syceným nápojům – zbytečně plní žaludek plynem, což může způsobit zdravotní komplikace
  • slazeným limonádám – mají zbytečně velké množství cukru a různá chemická dochucovadla
  • alkoholu – dehydratuje organismus a rozšiřuje cévy, čímž vyvolává pocit, že je nám teplo a to může vést k chybným úsudkům s fatálními následky.

I když jeden svařák či grog po celodenní lyžovačce je příjemnou tečkou dne.

Do celkového pitného režimu můžeme započítat i polévku (nejlépe poctivý domácí vývar), naopak káva a silný černý čaj se do pitného režimu nepočítá.

Senioři

U seniorů v důsledku celkových změn stárnutí organismu klesá pocit žízně, který může být ještě dále umocněn nepohyblivostí nebo užíváním léků proti bolesti či psychiatrických léků. I menší dehydratace může u seniorů vést ke změnám ohrožujícím funkci životně důležitých orgánů. Proto je třeba na pitný režim u lidí vyššího věku pečlivě dohlížet.

Děti

Správný pitný režim ovlivňuje i imunitu dětí. Aby všechny obranné mechanismy probíhaly správně, musí být zachováno dostatečné vodní prostředí. V rámci vývoje imunitního systému jsou děti na tyto podněty citlivé. Dostatek tekutin je potřebný jak k prevenci, tak i k léčbě běžných nachlazení. Na množství tekutin je nutné dohlížet zvláště v období nemoci, kdy v důsledku zvýšené teploty dochází k dehydrataci organismu.

Rodiče, pamatujte, že pitný režim vašeho dítka máte ve svých rukou!

Sportovci

Pokud vyrážíte na celodenní lyžovačku, na běžky, na delší běžecký trénink nebo na dlouhou procházku, je nezbytně nutné vzít si s sebou termosku s čajem. I když se totiž pocitově nepotíte, tak vodu ztrácíte (to vám krásně znázorní obláčky, které vám jdou od úst).

Na sport do tělocvičny či do fitka také vezměte s sebou vhodný iontový nápoj a pravidelně pijte. Nezapomínejte, že při sportování tělo přichází o nemalé množství minerálů, které je potřeba doplňovat. Nedostatek minerálů se totiž může projevit svalovými křečemi v nohách, silnou únavou a celkovou ztrátou energie. Proto je důležité doplňovat ztracené minerály pomocí minerálních vod či doplňky stravy, jako např. Magne B6 active.

Jak často?

Ideální množství tekutin pro dospělého člověka je 2,5 – 3 litry denně. Při velké fyzické zátěži můžete toto množství zvýšit až na 5 litrů denně. Vhodné je pít po menších dávkách, ale pravidelně, po cca 1-2 hodinách.

Pamatujte, že dostatečný pitný režim je i důležitou prevencí před dehydratací pokožky!

Co říci závěrem?

Zkuste si spočítat, kolik správných tekutin za den vypijete. Jste v normě? V pořádku. Pokud ne, zvyšte svůj denní příjem tekutin, protože je vaše tělo potřebuje!

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...