Lékárna DR.MARiO
+420 495 491 344
Po-Pá: 07:30-17:00
0
Košík
0 Kč
slider
slider
slider
slider
Aktuality
19.09.2017
Milé maminky, máme pro vás dobrou zprávu. Opět vám můžeme nabídnout akci na kaše Sunarka 2+1. Ke 2 kaším Sunárek (dříve Sunarka) obdržíte zdarma 1 kaši dle vlastního výběru...
02.02.2017
S jarem se začínají objevovat klíšťata, blechy a později i komáři. Novinka Frontline TRI-ACT ničí blechy a klíšťata a zároveň obsahuje repelentní složku proti komárům či jinému nepříjemnému hmyzu. Přípravek je určen pro psy, se kterými rádi chodíte do přírody.
16.09.2017
Nemůžete usnout? Často se v noci budíte? Vyzkoušejte novinku v našem sortimentu - Baldriparan...
22.11.2016
Téměř denně se setkáváme s otázkou, zda máme Pinosol. Bohužel nemáme, dle informací od výrobce byla ukončena výroba. Totožný preparát na trhu není, ale i přesto vám můžeme pomoci...
27.10.2017
Vážení zákazníci, spustili jsme pro Vás novou verzi webových stránek internetové lékárny dr.mario. Co vám nová verze přináší? Novou, modernější grafiku, přehlednější hledání dle kategorií a jednodušší objednávání...
Co obnáší bezlepková dieta, tipy na potraviny
28.02.2017
Hodnocení: (0 hlasů)
Co obnáší bezlepková dieta, tipy na potraviny

Bezlepková dieta - pro mnoho lidí celoživotní nutnost a velká komplikace. V naší zemi o ní stále není dostatečné povědomí a tak tito lidé stále narážejí na malý výběr potravin, vysoké ceny a nepoučený personál v restauracích, kavárnách a hotelech.


Bezlepkovou dietu musejí dodržovat lidé nemocní celiakií a lidé s alergií na lepek. Objevují se ale i názory, zda je bezlepková strava přínosnější i pro lidi, kteří nejsou nemocní. A tak někteří lidé dodržují bezlepkovou dietu, i když nemusí. To je ale věc rozhodnutí a názoru.

Celiakie

Je autoimunitní onemocnění jehož spouštěčem je lepek. Působením lepku na sliznici tenkého střeva dochází k jeho změnám a následným zažívacím obtížím. V důsledku poškození tenkého střeva dochází ke špatnému vstřebávání živin a pokud lidé s tímto onemocněním dále příjmají v potravě lepek, celkově strádají. Typickými příznaky jsou průjmy, křeče, plynatost a únava.

Alergie na lepek

U některých lidí dochází k nepříznivým reakcím po požití lepku, aniž by bylo přítomno typické poškození sliznice tenkého střeva. Nejedná se tedy o diagnózu celiakie. Klinické projevy jsou nejčastěji vázány na trávicí trakt: nevolnost, křeče, nadýmání, průjem, ale i únava či bolest kloubů.

K odstranění potíží je třeba vyloučit lepek ze stravy. V některých případech je na rozdíl od celiakie nepatrné množství lepku tolerováno.

Zda se jedná o alergii na lepek či celiakii musí vždy rozhodnout lékař (ještě před nasazením diety).

Diagnostika celiakie

Protilátky z krve

Celiakii lze diagnostikovat z krve stanovením protilátek ke tkáňové transglutamináze (tTGA), endomysiu (EmA) a gliadinu (AGA).

Biopsie

V případě pozitivního výsledku se přistupuje k enterobiopsii, při níž je nemocnému odebrán malý vzorek tenkého střeva.

Tato vyšetření provádí gastroenterolog. Ke gastroenterologovi obvykle potřebujete doporučení obvodního lékaře. K předběžnému stanovení protilátek se stále více začínají uplatňovat rychlé testy na celiakii Biocard.

Potvrzením diagnózy je pozitivní reakce na dietu:

  • Zmírnění či úplné vymizení obtíží.
  • Negativní krevní testy (až po určité době a při naprosto důsledném dodržování diety).
  • Zhojení střevní sliznice.

Dle současných doporučení při zlepšení klinického stavu a vymizení protilátek není třeba zhojení střevní sliznice potvrzovat opakovanou biopsií.

Život s bezlepkovou dietou znamená řadu omezení, která se ale dají zvládnout. Jen je ze začátku potřeba obrnit se trpělivostí a zapomenout na sebelítost. Není k ničemu dobrá a problém nevyřeší. Máme pro vás tip: www.luciebez.cz. Na těchto stránkách najdete odborné poradenství, tipy na vaření a příběhy jiných, kteří se museli vypořádat se změnou nejen v jídelníčku. 

Dalším ulehčením v boji s časem při shánění bezlepkových potravin může být nákup přes e-shop. Na našich stránkách najdete širokou nabídku bezlepkových potravin, které si můžete objednat až do domu. Nabízíme rozvoz po Hradci Králové a Novém Bydžově nad 500,- zdarma.

V naší kamenné lékárně U Bílého páva v Novém Bydžově můžete nyní zakoupit zdravé potraviny z řady Green Apotheke , z nichž je velká část přirozeně bezlepková.

Přejeme vám mnoho zajímavých objevů při novém způsobu stravování.

Zdroj odborných informací: www.celiak.cz.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...