Lékárna DR.MARiO
+420 495 491 344
Po-Pá: 07:30-17:00
0
Košík
0 Kč
slider
slider
slider
slider
Aktuality
19.09.2017
Milé maminky, máme pro vás dobrou zprávu. Opět vám můžeme nabídnout akci na kaše Sunarka 2+1. Ke 2 kaším Sunárek (dříve Sunarka) obdržíte zdarma 1 kaši dle vlastního výběru...
02.02.2017
S jarem se začínají objevovat klíšťata, blechy a později i komáři. Novinka Frontline TRI-ACT ničí blechy a klíšťata a zároveň obsahuje repelentní složku proti komárům či jinému nepříjemnému hmyzu. Přípravek je určen pro psy, se kterými rádi chodíte do přírody.
16.09.2017
Nemůžete usnout? Často se v noci budíte? Vyzkoušejte novinku v našem sortimentu - Baldriparan...
22.11.2016
Téměř denně se setkáváme s otázkou, zda máme Pinosol. Bohužel nemáme, dle informací od výrobce byla ukončena výroba. Totožný preparát na trhu není, ale i přesto vám můžeme pomoci...
27.10.2017
Vážení zákazníci, spustili jsme pro Vás novou verzi webových stránek internetové lékárny dr.mario. Co vám nová verze přináší? Novou, modernější grafiku, přehlednější hledání dle kategorií a jednodušší objednávání...
Volně dýchá, klidně spí aneb péče o nos u novorozenců
28.02.2017
Hodnocení: (0 hlasů)
Volně dýchá, klidně spí aneb péče o nos u novorozenců

Narodilo se vám krásné miminko? Už se těšíte na společné okamžiky? Po návratu z porodnice si určitě kladete otázku, zda veškerou péči v pohodě zvládnete. Víte například, jak správně pečovat o nos vašeho miminka? Poradíme vám.


Je dobré vědět, že v prvních týdnech po narození dýchají miminka výhradně nosem, ústy to dovedou jen při pláči. Na rozdíl od starších dětí a dospělých jsou miminka s ucpaným nosem zcela bezbranná, protože si ještě nemohou ulevit smrkáním. Když mají nosní cesty ucpané, jsou neklidná, pláčí a mají problémy při kojení a spánku.

Řešením může být správná péče o nos a to od prvního dne života.

Funkce nosu a nosní sliznice

Nos má 3 základní funkce:

  • upravuje teplotu vdechovaného vzduchu,
  • čistí jej
  • a zvlhčuje.

Povrch nosní sliznice pokrývá tenká vrstva hlenu. Drobné řasinky tento hlen posouvají směrem k hltanu, odkud je spolykán. Tímto způsobem se přirozeně odstraňují nečistoty a patogeny. Jestliže nosní sliznice není dostatečně hydratovaná, funkce řasinek je narušena, hlen je příliš hustý, na sliznici zasychá a tím způsobuje nosní neprůchodnost. U miminek se neprůchodnost projevuje hlavně potížemi při kojení a spánku. Nedostatečná obranná funkce nosu s sebou přináší i vyšší riziko vzniku infekčního onemocnění.

Ucpaný nos

Miminko během těhotenství obklopuje plodová voda. Po narození je vystaveno zcela novému - “suchému” prostředí, na které si musí zvykat. Musí se přizpůsobit suchému vzduchu v našich bytech a v dopravních prostředcích a na příliš horké či chladné počasí. V důsledku těchto změn může dojít k zasychání hlenu na nosní sliznici, a tím i k neprůchodnosti nosu a špatnému dýchání.

Jak o nos miminka pečovat

Především je vhodné nosánek pravidelně čistit a zvlhčovat. K provádění pravidelné nosní hygieny je vhodné použít solný roztok. Nosní hygienu provádíme pravidelně ráno a večer po koupání, v případě potřeby můžeme nosánek očistit i kdykoliv během dne. Pokud je třeba odstranit tekutý hlen, použijeme odsávačku. Nezapomeneme, že i před použitím odsávačky zvlhčíme nosní sliznici solným roztokem, který pomůže hlen zkapalnit. Solné roztoky určené pro novorozence lze bez obav používat dlouhodobě. Lze je používat též jako podpůrný prostředek při nosních příznacích nemocí z nachlazení.

Jaký solný roztok zvolit?

  • izotonický - vhodný zejména pro nejmenší děti, protože svým obsahem solí odpovídá přirozenému prostředí organismu,
  • bez konzervačních látek - roztok by měl obsahovat 100% přírodní složky bez přidaných konzervačních látek,
  • kapky - pro novorozence jsou vhodnou aplikační formou kapky - vyzkoušejte Nosní kapky pro novorozence Quixx baby, spreje používáme u starších miminek ( zhruba od 6 měsíců) dle výrobce,
  • expirace po otevření - je vhodné zjistit, jak dlouho můžeme přípravek používat po prvním otevření - např. plastové ampulky jsou určeny pro jednorázové použití, zatímco praktická lahvička s antibakteriálním filtrem zajistí bezpečné aplikování sterilního roztoku i několik měsíců po otevření.

Spokojené miminko, spokojená celá rodina

Všichni moc dobře víme, jak nespokojenost miminka může negativně ovlivnit pohodu celé rodiny. Proto je důležitá prevence a správná péče i o nosánek vašeho miminka. Kromě přípravků k běžné denní hygieně si pro miminko také opatřete i vhodný solný roztok a pravidelně pečujte o jeho nosík. Je to maličkost, která se vám určitě vyplatí.

TIP pro dospělé

Pokud si na poličku do koupelny položíte  vedle kartáčku a zubní pasty roztok s mořskou vodou a naučíte se jej používat tak často, jak si čistíte zuby, váš nos to určitě ocení! 

 Zdroj obrázku: pixabay.com.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...