Lékárna DR.MARiO
+420 495 491 344
Po-Pá: 07:30-17:00
0
Košík
0 Kč
slider
slider
slider
slider
Aktuality
19.09.2017
Milé maminky, máme pro vás dobrou zprávu. Opět vám můžeme nabídnout akci na kaše Sunarka 2+1. Ke 2 kaším Sunárek (dříve Sunarka) obdržíte zdarma 1 kaši dle vlastního výběru...
02.02.2017
S jarem se začínají objevovat klíšťata, blechy a později i komáři. Novinka Frontline TRI-ACT ničí blechy a klíšťata a zároveň obsahuje repelentní složku proti komárům či jinému nepříjemnému hmyzu. Přípravek je určen pro psy, se kterými rádi chodíte do přírody.
16.09.2017
Nemůžete usnout? Často se v noci budíte? Vyzkoušejte novinku v našem sortimentu - Baldriparan...
22.11.2016
Téměř denně se setkáváme s otázkou, zda máme Pinosol. Bohužel nemáme, dle informací od výrobce byla ukončena výroba. Totožný preparát na trhu není, ale i přesto vám můžeme pomoci...
27.10.2017
Vážení zákazníci, spustili jsme pro Vás novou verzi webových stránek internetové lékárny dr.mario. Co vám nová verze přináší? Novou, modernější grafiku, přehlednější hledání dle kategorií a jednodušší objednávání...
Mezi náma holkama: Intimní problémy a jejich řešení
28.02.2017
Hodnocení: (0 hlasů)
Mezi náma holkama: Intimní problémy a jejich řešení

Potíže, o kterých se špatně mluví. I když toto téma již zdaleka není takové tabu, stále není příjemné intimní problémy rozebírat s cizím člověkem. Víme, chápeme. A věřte, že to známe taky. Řeč je o vaginálních zánětech.


Když je všechno jak má

V pochvě se za normálních okolností vyskytují různé typy bakterií. Hlavním druhem jsou laktobacily, které zajišťují zdravé poševní prostředí a vhodné pH (nejvýše 4,8). Toto kyselé prostředí brání v růstu choroboplodným  mikroorganismům. Pokud je tato rovnováha narušena, laktobacily ubývají,  dochází k přemnožení  buď  bakterií  nebo kvasinek a o problém je postaráno.  Ve většině případů se jedná o přemnožení bakterií, které se v pochvě přirozeně vyskytují (včetně kvasinek). Následně vzniká zánět provázený výtokem a často také svěděním nebo pálením.

A když není…

Všechny to známe jako básničku. Víme, že:

 • Bazény a sauny jsou pro nás rizikové.
 • Máme kupovat kvalitní bavlněné prádlo, prát ho na vyšší stupeň a žehlit.
 • Nemydlit se moc, ale ani málo.
 • Lepší než mýdlo z jelena je speciální mycí emulze nebo čistá voda.
 • Máme dobře vybrat sexuálního partnera….

Já si ale pořád tak trochu myslím, že když je všechno v pořádku uvnitř, tak nás nějaký bazén, sauna nebo mýdlo z jelena nemůže ohrozit.

Takže mi přijde ještě mnohem důležitější dbát na faktory ovlivňující naše vnitřní prostředí:

 • strava,
 • užívání hormonální antikoncepce,
 • stres,
 • časté užívání antibiotik.

Tady bych řekla, že je mnohem větší kámen úrazu. Nechť si každý sáhne do svědomí sám.

Infekce, zánět, mykóza… Kdo se v tom má vyznat?

Záněty rozdělujeme  podle původce, který je jejich příčinou. Nejčastější příčinou akutního dyskomfortu je bakteriální vaginóza a  vaginální kandidóza. Jak  je od sebe rozeznat?

Vaginální kandidóza (mykóza)

Nejčastěji udávaná příčina obtíží. Příčinou je přemnožení kvasinky Candida albicans. Ta je na poševní sliznici běžně přítomna. Problém nastává, když se vlivem pro ni příznivých podmínek přemnoží. Projevuje se akutním svěděním genitálu a bělavým, tzv. tvarohovitým výtokem.  K léčbě se obvykle používají antimykotika ve formě čípků, krémů, globulí nebo tablet.

Bakteriální vaginóza (BV)

Když to prostě není ono… Bývá zjištěna až u poloviny žen s výtokem. Je způsobena poklesem množství laktobacilů a zvýšením počtu bakterií, které se běžně vyskytují na poševní sliznici. Řekla bych, že je často zaměňována s kvasinkou. Projevuje se vodnatým výtokem a charakteristickým zápachem (zhoršující se po pohlavním styku). V prevenci BV je vhodné okyselení poševního prostředí. To zajistí vhodné podmínky pro růst laktobacilů.

První pomoc

Pokud chcete, aby se vám ulevilo HNED, sáhněte po Rosalginu. Jedná se o vaginální výplach s obsahem účinné látky, díky které se vám uleví ihned po provedení výplachu. Působí totiž mimo jiné mírně anesteticky. Dále pak sníží otok, podráždění a také sekreci výtoku. Výhodou je, že nevymýtí laktobacily. V případě mykózy ale nelze vynechat použití antimykotika. Rosalgin je v tomto případě jakási přidaná hodnota. Uleví se vám hned a také vám pak lépe zaberou další léky.

Rosalgin pořídíte ve formě:Čím tedy léčit?

Bohužel, Savo neřeší úplně každý problém v domácnosti. Volně prodejných antimykotik je na trhu celá řada, nicméně se jedná o dvě účinné látky, které lze koupit v různých cenových relacích a hlavně v různých aplikačních formách.

Zde je pár příkladů těch nejběžněji prodávaných:

 • Čípky Gyno Pevaryl.
 • Event. kombinace čípků a masti Gyno – Pevaryl combipack.
  Výhoda Gyno-pevarylu je dobrá účinnost, krátká doba léčby (3dny) a poměrně příjemná léková forma (z mého pohledu lepší než tableta). Nevýhodou pak je vyšší cena oproti zmíněným tabletám.
 • Tablety Candibene 200mg.
  Ekonomicky nejpřijatelnější a na kvasinku poměrně dobře účinná varianta. Doba léčby je také tři dny.
 • Mast s aplikátorem Jenamazol 2%.
  Stejná účinná látka jako u předchozích tablet, jen se jedná o krém s aplikátorem k zavádění. Doba léčby je tři dny.
 • Případně jednorázová léčba Canesten Gyn 1.
  Zvýšený obsah stejné účinné látky jako u předchozích tablet a krému. Výhodou je jednorázové použití, nicméně z mé zkušenosti někdy jeden den nestačí a je lepší dát tomu čas a ty tři dny to prostě vydržet.Rosalgin + „céčko“ = bakteriální rovnováha

Rosalgin se dá dále použít v případě výše zmíněné bakteriální vaginózy. V tomto případě ale stačí provést výplach a namísto antimykotik zavést „okyselovací“ tabletu Feminella Vagi C, s obsahem 250mg vitamínu C. V kyselém prostředí se snadno namnoží potřebné laktobacily, které zredukují počty bakterií na tu správnou úroveň. 

Rosalgin je možné v případě opakovaných potíží používat i preventivně, např. jednou měsíčně po skončení menstruace. I v tomto případě je vhodné po výplachu zavést tabletu Feminella Vagi C.

Nepříjemná suchost

Globule Feminella hyalsoft s obsahem kyseliny hyaluronové, vit. E, heřmánku, tea tree a dalších přírodních látek, působí hojivým, zvlhčujícím a mírně antiseptickým účinkem.

Užívají se:

 • na projevy suchosti vaginální sliznice zejména v menopauze, po porodu, během kojení, po chemoterapii,
 • ke zmírnění příznaků vaginální atrofie jako je svědění, pálení, pocity napětí či nepříjemné pocity během pohlavního styku,
 • pro zlepšení hojení vaginální sliznice po zákrocích (biopsie, konizace děložního čípku, hysterektomie…),
 • po prodělané vaginální infekci.


Budu ráda, pokud vám tento článek pomůže lépe rozeznat od sebe jednotlivé obtíže a usnadní případnou návštěvu lékárny. Jsou-li vaše potíže intenzivnější nebo déle přetrvávající, pokud si nejste jistá, co se s vámi děje, je vždycky lepší vsadit na jistotu a navštívit svého lékaře.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...