Lékárna DR.MARiO
+420 495 491 344
Po-Pá: 07:30-17:00
0
Košík
0 Kč
slider
slider
slider
slider
Aktuality
19.09.2017
Milé maminky, máme pro vás dobrou zprávu. Opět vám můžeme nabídnout akci na kaše Sunarka 2+1. Ke 2 kaším Sunárek (dříve Sunarka) obdržíte zdarma 1 kaši dle vlastního výběru...
02.02.2017
S jarem se začínají objevovat klíšťata, blechy a později i komáři. Novinka Frontline TRI-ACT ničí blechy a klíšťata a zároveň obsahuje repelentní složku proti komárům či jinému nepříjemnému hmyzu. Přípravek je určen pro psy, se kterými rádi chodíte do přírody.
16.09.2017
Nemůžete usnout? Často se v noci budíte? Vyzkoušejte novinku v našem sortimentu - Baldriparan...
22.11.2016
Téměř denně se setkáváme s otázkou, zda máme Pinosol. Bohužel nemáme, dle informací od výrobce byla ukončena výroba. Totožný preparát na trhu není, ale i přesto vám můžeme pomoci...
27.10.2017
Vážení zákazníci, spustili jsme pro Vás novou verzi webových stránek internetové lékárny dr.mario. Co vám nová verze přináší? Novou, modernější grafiku, přehlednější hledání dle kategorií a jednodušší objednávání...
Přírodní lékárna: Lípa srdčitá
28.02.2017
Hodnocení: (0 hlasů)
Přírodní lékárna: Lípa srdčitá

Lípa byla odedávna ceněna pro své léčivé schopnosti, jako pastva pro včely, dárkyně medu a pro dřevo výtečných vlastností. Byla také vždy považována za sídlo dobrých duchů a měla moc odhánět zlo i temné síly. Pro svou vůni, půvabnou korunu i vlídný stín, se stala symbolem ochrany, pomoci a lásky. Od dob národního obrození je tento neobyčejný strom českým národním symbolem.


Kdy nasbírat?

Lípa kvete v průběhu června a července. Květy jsou žlutavě bílé s typickou omamnou vůní. Stromy mohou vyrůst až do 30 metrů a svými širokými srdcovitými listy poskytují příjemný stín po celé léto.

Lipové květy sbíráme v létě, a to i s blanitým listenem a vždy za suchého počasí. Květy sušíme ve stínu, v tenké vrstvě a s dobrým přístupem vzduchu. Při zapaření nám totiž listy tmavnou a při sušení na slunci zase ztrácí lípa své typicky krásné aroma.

Pokud jste pro letošní rok sběr propásli, je možno lípu zakoupit jak ve formě volně sypané bylinky, tak i v nálevových sáčcích.


Na co všechno je tedy možné lípu použít?

Zdravotní účinky

Nejznámější použití lipového květu je při chorobách z nachlazení:

  • při rýmě, kašli, angíně, zánětu průdušek, zvláště pokud onemocnění provází horečka,
  • snižuje dráždivost ke kašli, podporuje vypocení, pomáhá rozpouštět hleny, tiší křeče, působí protizánětlivě a uklidňuje.

Použít se ale dá i při dalších onemocněních:

  • onemocnění močových cest
  • podporuje vylučování žluči a zlepšuje chuť k jídlu
  • nemocech žaludku a střev
  • srdečních křečích
  • menstruačních bolestech

Zevní použití

Zevně se lípa používá ve formě koupelí a to při nervových chorobách, pro uklidnění a celkovou regeneraci organismu. Dále pak ve formě obkladů ze spařených lipových listů na pohmožděniny, spáleniny a odřeniny.

Koupele z lípy se doporučují při nervových chorobách, pro uklidnění a celkovou regeneraci organismu.

Do krému? A proč ne

Své významné zastoupení má lipový květ i v kosmetice. Extrakty se přidávají do krémů, ústních vod a zubních past. Lipový květ chrání citlivější pokožku před infekcí. Vytváří totiž na pokožce ochrannou bariéru a vykazuje ohromné regenerační účinky, udržuje vodní a tukovou rovnováhu, okamžitě uklidňuje podrážděnou pokožku a navíc dodává kůži zlatavý nádech. Vhodný je zejména na suchou a nedostatečně vláčnou pokožku.

Vyzkoušejte např. v kombinaci s rakytníkovým olejem a to denní hydratační, noční hydratační a regenerační krém.

Zajímavosti lípy

  • Nejstarší lípa roste v Lipce u Horního Bradla a je jí neuvěřitelných 600 let.
  • Lipové dřevo je měkké a lehké, dobře opracovatelné a proto vysoce ceněné řezbáři. Používá se k výrobě hudebních nástrojů, sošek svatých a vyráběly se z něho kolébky, aby na narozené nemluvně působila pozitivní energie lipového dřeva.
  • Lipové dřevo slouží i jako surovina pro přípravu tzv. aktivovaného dřevěného uhlí, které má podobné vlastnosti i použití jako živočišné uhlí. Pomáhá při léčbě žlučníku a jater nebo po požití jedů.

Na co si dát pozor

Lipový květ je silné sedativum a jako takový se může stát návykovým, proto jeho užívání občas vynechejte. Ve větších dávkách může mít narkotické účinky.

Pozor si dávejte i při sběru květů. V parcích pěstovaná lípa americká či lípa plstnatá jsou k léčebným účelům nevhodné.

Zdroj: http://www.terezia.eu/cz

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...